#PomagamUkrainie
Po trudach spowodowanych pandemią, gdy wypatrywaliśmy już lepszych czasów i możliwości nadrobienia strat, inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę spowodowała napływ do Polski bardzo dużej liczby uchodźców wojennych i kryzys humanitarny. Jako pierwsi do pomocy z całą swoją siłą, ruszyli OBYWATELE i organizacje pozarządowe. Musimy być jednak przygotowani na to, że wsparcie będzie potrzebne przez miesiące lub nawet lata, a to wymaga kompleksowego systemu działań, w które może włączyć się sektor ekonomii społecznej. Nasze hasło to „Pomagamy Ukrainie”.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zarekomendowało rozszerzenie stosowania tzw. „mechanizmu zakupów interwencyjnych” o wsparcie dla Ukrainy oraz dla osób przybyłych do Polski w związku z konfliktem w Ukrainie. Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej otrzymały możliwość kupowania w ramach projektów produktów i usług oraz nieodpłatnego przekazywania ich na rzecz osób, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z tą sytuacją.
Jak wykazano w „Badaniu potencjału podmiotów ekonomii społecznej w kontekście usług dla uchodźców z Ukrainy” (przygotowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Spółdzielni Socjalnych i Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych) organizacje zadeklarowały ogromną gotowość do współpracy w zakresie wsparcia obywateli Ukrainy.
Prezentujemy przykłady aktywności podmiotów ekonomii społecznej na rzecz pomocy uchodźcom wojennym, nie tylko w zakresie „zakupów interwencyjnych”, ponieważ nie wszystkie Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej dysponują dodatkowymi środkami finansowymi. W miarę przybywania zgłoszeń organizacje będziemy dzielić na województwa i zamieszczać informacje dodatkowe np. o ich ewentualnych potrzebach w zakresie wolontariatu lub poszukiwaniach pracowników, w tym obywateli Ukrainy.
Prezentujemy na naszych stronach również przykłady aktywności firm spoza III sektora, które z zaangażowaniem i w miarę możliwości włączyły się w pomoc uchodźcom wojennym organizując i tę najpotrzebniejszą pomoc w znalezieniu noclegu i wyżywienia jak również naukę języka polskiego, zajęcia animacyjne dla dzieci, spotkania integracyjne i wiele, wiele innych.
Pomoc potrzebującym
Dla społeczeństwa
Wrażliwość społeczna
Województwo:
Zapotrzebowanie:
Stowarzyszenie Pracy Społecznej
Fundacja LANKA
Fundacja Ramię w Ramię nad Osławą
Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „MAKS”, Niepubliczne Przedszkole „Misiowo”
Fundacja „AS”
Fundacja Działań Lokalnych Logos
Fundacja Mamo Pracuj
Ekumeniczna Fundacja Bethlehem
Fundacja Rozwoju i Terapii „Moja Przestrzeń”
Spółdzielnia Socjalna Blues Hostel
Fundacja Wesoły Promyczek
Fundacja Studio M6
Fundacja Avalon
Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka
Spółdzielnia Socjalna Jawor
Stowarzyszenie Twoje Miejsce
Fundacja Brikolaż
Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów
Stowarzyszenie Stopil
KAW-BUD PS SP. Z O.O.
Spółdzielnia Socjalna Tropem Przygody
PS Energy-Sale
Stowarzyszenie Sportów Wodnych
OK NON-PROFIT Sp. z o.o.
Akademia Umiejętności Sp. z o.o.
Pro Social Sp. z o.o.
Fundacja Ekoprzyjazna
Zakład Aktywności Zawodowej „Ośrodek Sportu i Rehabilitacji” w Białych Błotach
Fundacja Pro Omnis
- Wszystkie
- Kujawsko-Pomorskie
- Lubelskie
- Mazowieckie
- Małopolskie
- Podkarpackie
- Podlaskie
- Pomorskie
- Warmińsko-Mazurskie
- Wielkopolskie
- Zachodniopomorskie
- Śląskie
- Świętokrzyskie