Choć o ekonomii społecznej mówi się coraz więcej, to wciąż świadomość społeczna dotycząca funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych jest mała. W dużej mierze spowodowane jest to hermetycznością tego środowiska, jak i języka projektowego.
Wyjaśnijmy zatem, czym naprawdę jest ekonomia społeczna:
Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
„Ekonomia społeczna i solidarna to strefa aktywności obywatelskiej, która poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej(na rzecz interesu ogólnego ) oraz rozwojowi lokalnemu”.
W praktyce wygląda to następująco:
Jesteś w centralnym punkcie miasta szukając pizzerii, widzisz dwa zachęcająco wyglądające miejsca, oba z zewnątrz prezentują się dobrze. Wchodzisz do pizzerii X, pięknie zaprojektowane wnętrze i miła obsługa zachęca do pozostania przy wolnym stoliku, bierzesz menu, duży wybór. Postanawiasz jednak sprawdzić pizzerię tuż obok. Pizzeria Y zachęca również zarówno wystrojem wnętrza, miłą obsługą, jak i asortymentem. Ceny w obu miejscach są podobne. Oba miejsca są po to, by sprzedawać pizzę, jednakże w Pizzerii Y znajduję się szyld PRZEDSIĘBIORSTWO SPOŁECZNE. To właśnie znaczy,
że miejsce to jest tworzone przez WYJĄTKOWYCH LUDZI i W WYJĄTKOWYM CELU. Celem Pizzerii Y, nie jest tylko wypracowanie zysku, tutaj wypracowany zysk przeznacza się na pomoc ludziom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych. Często ta praca dla nich jest pierwszym krokiem ku normalności. Pizzeria Y jest czymś więcej, niż tylko miejscem pracy. Jest miejscem nadziei, nadziei, którą Ty korzystając z jej usług, możesz wesprzeć.
Głównymi aktorami na scenie ekonomii społecznej są: PRZEDSIĘBIORSTWA SPOŁECZNE I PODMIOTY EKONOMII SPOŁECZNEJ.
I znowu według definicji:
Przedsiębiorstwa Społeczne to podmiot ekonomii społecznej, który prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w KRS lub działalność odpłatną pożytku publicznego lub działalność oświatową lub działalność kulturalną;
-
- zatrudnia co najmniej 30% osób, które znalazły się w trudnej sytuacji;
- nie dystrybuuje zysku pomiędzy udziałowców, akcjonariuszy lub pracowników, ale przeznacza go na rozwój firmy lub na reintegrację zawodową i społeczną;
- jest zarządzane na zasadach demokratycznych;
- posiada limit wysokości wynagrodzeń tak, aby ich wysokość nie była sprzeczna z ideą przedsiębiorstwa społecznego;
- zatrudnia w oparciu o umowę o pracę, spółdzielczą umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną
- prowadzi wobec zatrudnionych osób, uzgodniony z tymi osobami i określony w czasie proces reintegracyjny, mający na celu zdobycie lub odzyskanie kwalifikacji zawodowych lub kompetencji kluczowych.
Podmiot Ekonomii Społecznej to podmioty działające w sferze pożytku publicznego (np. stowarzyszenia, fundacje); podmioty sfery gospodarczej utworzone w związku z realizacją celu społecznego (spółki non-profit i spółdzielnie, których celem jest zatrudnienie tj. spółdzielnie pracy, inwalidów i niewidomych, działające w oparciu o Prawo spółdzielcze).
Co to znaczy dla Ciebie?
Jeśli Pizzerię Y prowadzi fundacja, stowarzyszenie, spółdzielnia socjalna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością non profit, to znaczy, że według definicji przeznacza wszystkie wypracowane zyski na działania społeczne. To oznacza, że TY wybierając to miejsce, wybierasz nie tylko dobrą pizzę, ale i idee pomocy innym, pomocy słabszym, którzy pogubili się w meandrach rzeczywistości.
Warto rozejrzeć się wokół siebie i spojrzeć na to, od kogo lub gdzie kupujemy produkty czy usługi. Warto to robić nie tylko od święta. Przedsiębiorstwa Społeczne coraz częściej pojawiają się w naszym codziennym otoczeniu prowadząc przedszkola, szkoły. Budują domy, produkują żywność, dbają o czystość. One są, ale czy Ty wiesz o nich?
Wybór należy do Ciebie!